Takhle prý vypadá stárnutí

Velmi mě pobavila aktuální titulní strana časopisu Květy. Není to poprvé, kdy jsem se s tímto pojetím, s touto představou stárnutí setkala, ale je to poprvé, kdy jsem měla u sebe mobil, abych to vyfotila. Tato fotka mi přijde velmi typická a ukázková a nevnímám ji jen jako pomýlenou představu jednoho grafika.

Stárnutí totiž neprobíhá tak, jak to udělali zde – že by obličej zůstal naprosto stejný a pouze pleť se začala nějak podivně vrásnit, svraskávat a hrubnout. Takhle se vám seškvaří igelitka, když ji necháte omylem někde v horku, ale ne obličej. Obličej totiž nevypadá starý skrze počet vrásek, obličej stárne naprosto jiným způsobem.

Lepší a reálnější ukázkou stárnutí je například plakát na divadelní představení „Nadaný žák“. Takto totiž opravdu vypadá stárnutí.
Co se děje?
Obličej padá dolů, ztrácí se kontura spodní čelisti, prodlužuje se čelo, zmenšuje a zkracuje se oko (vzpomeňte na Miloše Zemana, především díky tomuto jevu, vypadá o hezkých pár let starší), následkem zkrácení se vytváří pytle pod očima, dále oko ztrácí jiskru, ztmavuje se bělmo, čímž mizí mladistvý kontrast, zvětšuje se nos, koutky rtů se svěšují dolů …

A to je výsledek celého koloběhu změn a příliš na to, aby to vystihl kdejaký grafik a také, abychom uvěřili, že stárnutí vyřeší nějaké „mazací“ přípravky nebo něco rodícího se ve zkumavce vědecké laboratoře.

Pokud chcete o principech stárnutí a omlazení vědět více, pak můžete sledovat další mé články. Například na mém veřejném blogu Winterinparis.blog zde a pak také na novém, neveřejném stylovém.blogu.

<span>%d</span> blogerům se to líbí:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star